Application of matrix multiplication.

The concept of matrix multiplication is widely applied in day-to-day arithmetic. The following examples illustrate the application of matrix
multiplication.

Example

image 63

Solution

image 64
image 66
Find the values of p and q given that
image 67

Solution

image 68
  1. Jack went to buy 3 pencils, 2 rulers and 4 ball point pens. Okot went to buy 1 pencil, 1 ruler and 8 ball point pens. In Gulu, pencils and rulers
    cost shs 60 each and ballpoint pen costs shs 20 each. In Pader, pencils and rulers cost shs 80 each and ballpoint pen costs shs 30 each.
image 69

Form the above items of jack and Okot as a 2×3 matrix and the cost in two towns as a 3×2 matrix; find the cost of items in:
i) Gulu
ii) Pader

image 71
  1. Peter when shopping and bought 5 books (B) for shs 100 each, 3 rubber (R) for shs 50 each and 10 pens (P) for shs 200 each. How much
    money did Peter spend?

Solution
The items Peter bought can be written as row matrix as below.

image 72

The cost of the items is written as a column matrix.

image 73

The amount Peter spent

image 74
  1. In the football league, a win (W) earns 3 points, a draw (D) only 1point and a loss (L) 0 point. The results for two football clubs in the English
    premier league, Man U and Arsenal are given in the following table.
image 75

Use matrix multiplication to find the number of points each scored.

The matrix from the above information is

image 76

The number of points for W, D, and L can be written as a column matrix as

image 77
image 78

Thus, Man U scored 38 points and Arsenal scored 30 points.

  1. Jane wants to go shopping and buy 3 writing pads (W), 4 exercise books (B) and 5 ball pens (P). Her sister Eva wants to buy 2 writing
    pads, 6 exercise books and 3 ball pens. In Entebbe (E), writing pads cost shs 800, exercise books cost shs 300, and ball pens cost shs 150
    each. In Kampala (K), writing pads cost shs 700, exercise books cost shs 500, and ball pens cost shs 100 each. Use matrix multiplication to find out where it is better to shop from.
    Solution
    The items Jane and Eva want can be shown in a 2 x 2 matrix
image 79

Their costs can be shown in a 3x 2 matrix

image 80

We multiply them together thus:

image 81

Jane would spend shs 4350 in Entebbe and shs 4600 in Kampala
Eva would spend shs 4450 in Entebbe and shs 5700 in Kampala